Radio Białystok | Wiadomości | Atrakcje dla rodzin, miłośników historii, muzyki czy sportu - wakacyjne propozycje na weekend w Podlaskiem

Atrakcje dla rodzin, miłośników historii, muzyki czy sportu - wakacyjne propozycje na weekend w Podlaskiem

autor: Anna Auron-Wasilewska, Karol Prymaka, Marcin Mazewski, Marta Nazarko

20.07.2024, 00:02, akt. 15:09

Na piknikach mogą bawić się całe rodziny, będzie też coś dla miłośników lokalnej historii i ludowych tradycji, ale także muzyki, gimnastyki na świeżym powietrzu i sportu. Tak zapowiada się najbliższy weekend (20-21.07) w regionie - oto kilka propozycji.

Lotto Netta Cup, fot. Marta Sołtys
Lotto Netta Cup, fot. Marta Sołtys



Joga na Dojlidach
sobota o 10:30



Będą ćwiczenia na świeżym powietrzu, a później integracja przy ognisku. Centrum Integracji PCK w Białymstoku organizuje dwa wakacyjne spotkania "Joga na Dojlidach". Pierwsze w tę sobotę (20.07), drugie za tydzień (27.07). Celem jest m.in. integracja białostoczan i mieszkających w mieście uchodźców.

Ćwiczenia nad brzegiem zalewu Dojlidy poprowadzi instruktorka Lena Vlasowa. Po gimnastyce będzie się ognisko z kiełbaskami, zdrowymi przekąskami i muzyką. Zaplanowano również gry i zabawy dla dzieci.

Udział w zajęciach gimnastycznych, jak i ognisku jest bezpłatny. Chętni powinni się zgłaszać do Centrum Integracji PCK w Białymstoku - osobiście (ul. Warszawska 29) lub telefonicznie (tel. 600 822 270). Oba spotkania rozpoczną się o 10:30, na każde obowiązują oddzielne zapisy.

Projekt „Zrelaksuj się i integruj - joga na Dojlidach” organizowany jest przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

We wrześniu Centrum Integracji PCK w Białymstoku przygotuje natomiast cykl bezpłatnych, międzykulturowych warsztatów kulinarnych.



Podlasie Slow Fest w Łomży
sobota od 11:00



Nauka tanga, koncerty i warsztaty. To atrakcje przygotowane przez organizatorów Podlasie Slow Fest w Łomży. W sobotę między 11:00 a 15:00 w Hali Kultury będzie można nauczyć się, jak tańczyć tango. 

Wieczorem w tym samym miejscu odbędzie się koncert Andrysek Tango Quintette, który zaprezentuje program "Tango i cztery pory roku w Buenos Aires". Będzie można posłuchać artystów, którzy są związani z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. 

Na zakończenie festiwalu, w niedzielę (21.07) o godzinie 8:00 odbędą się warsztaty nad Narwią: "Słucham rzeki: miasto". Na bulwarach będzie można posłuchać dźwięku przepływającej rzeki. Ale będzie on pochodził z mikrofonów, a żeby dokładniej wszystko usłyszeć, będzie on dostępny tylko w słuchawkach.



Rodzinny piknik w Lipinach koło Hajnówki
sobota od 15:00



Na rodzinnym pikniku w sobotę można się będzie bawić również w Lipinach niedaleko Hajnówki. Impreza ma przede wszystkim charakter charytatywny, a celem jest wsparcie Domu Opieki w Trześciance Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS.

Zaplanowano występy muzyczne, pokazy łucznictwa konnego i pieszego, przejazd na koniach i jeepem. Pojawią się stoiska służb mundurowych, Kół Gospodyń Wiejskich i z rękodziełem ludowym. Będzie też kiermasz i ognisko, na którym można będzie spróbować nie tylko kiełbasy, ale też gulaszu z dziczyzny. Dla dzieci będą gry i zabawy, dmuchańce, a także wata cukrowa i lody. Na zakończenie przewidziano potańcówkę.

Partnerami wydarzenia są Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS, diecezja warszawsko-bielska oraz Bractwo Prawosławne świętych Cyryla i Metodego w Hajnówce.

Początek pikniku o 15:00 przy świetlicy wiejskiej w Lipinach.



Festyn Rodzinny w Karakulach
sobota od 16:00



Będą pokazy służb mundurowych i żołnierska grochówka, a także wiele atrakcji dla dzieci. Na boisku Gminnej Pracowni Edukacji Kulturalnej w Karakulach na sobotę zaplanowano Festyn Rodzinny - Zabawę na cztery wsie: Ciasne, Karakule, Ogrodniczki i Sowlany. W imprezie wezmą udział żołnierze WZZ Podlasie stacjonujący na poligonie w Karakulach.

Lokalne przysmaki przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Dla dzieci będą dmuchańce, animacje, piana party i dyskoteka pod chmurką.

Festyn potrwa od 16:00 do 22:00.



Spacery tematyczne po Krynkach
sobota o 16:00



W tę i w trzy inne wakacyjne soboty można się wybrać na "Spacery tematyczne po Krynkach". Każdy poświęcony będzie innemu zagadnieniu. Najbliższe spotkanie będzie pod hasłem "Śladami społeczności żydowskiej Krynek". Zbiórka o 16.00 na placu przy antykwariacie przy ul. Garbarskiej.

Następne spotkanie zaplanowano za tydzień (27.07), a kolejne w sierpniu - 10.08.2024 i 24.08.2024. Po ostatnim zaplanowane jest ognisko.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, każdy spacer trwa minimum 2,5 godziny.



Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta Cup
sobota od 16:00



Tylko w Augustowie są tego typu skoki! Już w najbliższą sobotę Augustów stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia sportowego. Odbędą się tam zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta Cup, które przyciągają uczestników i widzów z całej Polski.

Kilkunastu zawodników, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, będzie rywalizować w dwóch rundach dziennych, które rozpoczną się o godzinie 16:00 i potrwają do 20:00. Następnie, wieczorem, zaplanowana jest ekscytująca sesja nocna.

Łódka porusza się z prędkością około 50 kilometrów na godzinę. Przy najeżdżaniu na skocznię zawodnik ją podwaja i osiąga do 100 km/h. Odległości skoków są różne - od czterdziestu paru do nawet sześćdziesięciu kilku metrów, w zależności od warunków pogodowych. Skoczkowie przejeżdżają blisko nabrzeża, więc można dokładnie obserwować zawody z bliska.

Nocna część konkursu rozpocznie się o 21:30 i będzie jeszcze bardziej widowiskowa, gdyż zawodnicy będą skakać w świetle reflektorów. Zawody najlepiej obserwować na bulwarach przy hotelu Karmel lub na moście na ulicy Mostowej. Wstęp jest bezpłatny.



Prelekcja i wystawa w ramach projektu "Podlaska Mozaika Kulturowa"
sobota o 17:00



Dziedzictwo kulturowe Podlasia można będzie bliżej poznać podczas cyklu prelekcji w ramach projektu "Podlaska Mozaika Kulturowa". Pierwsze spotkanie w sobotę w godz. 17:00-19:00 w świetlicy wiejskiej w miejscowości Grabowiec w gminie Dubicze Cerkiewne, kolejne w dwie następne soboty (27.07, 3.08). 

Sobotni wykład na temat podlaskich tradycji i obrzędów ludowych poprowadzi dr Artur Gaweł. Opowie o unikalnych rytuałach, zwyczajach i muzyce ludowej, które od wieków towarzyszą mieszkańcom regionu. Za tydzień (27.07) mgr Urszula Szymak-Waśkiewicz będzie mówić o podlaskim dziedzictwie materialnym i niematerialnym, a za dwa tygodnie (3.08) tematem wykładu dr hab Sviatlany Sialverstavej będzie "Podlasie dawniej i dziś". Każde spotkanie zaplanowano w innej miejscowości.

Elementem projektu jest także wystawa malarska "Pogranicze kolorów Podlasia" Daniela Gromackiego. Prezentowana będzie w Gminnym Ośrodku Kultury w Dubiczach Cerkiewnych od 3 do 31.08. Prace lokalnego artysty inspirowane są krajobrazem i kulturą Podlasia.

Celem projektu "Podlaska Mozaika Kulturowa" jest przybliżenie bogatej historii, tradycji i dziedzictwa kulturowego regionu, ale też angażowanie mieszkańców w działania kulturalne, co sprzyja budowaniu silniejszych więzi społecznych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na każdym spotkaniu zaplanowano poczęstunek.



Koncert z letniego cyklu "Na Dywaniku u Marii"
sobota o 18:00



W sobotę muzyka ponownie zabrzmi na Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach. O godzinie 18 na jednej scenie pojawi się dziewięciu wyjątkowych artystów. Zespół SOK Band wystąpi w ramach letniego cyklu „Na Dywaniku u Marii”. 

Na skrzypcach zagrają Katarzyna Gościewska i Dominika Szyszko, na saksofonie i klarnecie Olgierd Smokowski, na kontrabasie Mateusz Waraksa, a na perkusji Paweł Filipkowski.

Koncerty w ramach cyklu „Na Dywaniku u Marii” odbędą się również w pierwszą i ostatnią sobotę sierpnia (3 i 31.08). Zagrają podlascy gitarzyści P&P Guitar Duo, którzy wykonają znane przeboje zespołu Metallica oraz grupa Sentimental Journey Band, która zaprezentuje standardy muzyki bluesowej i swingowej.



100-lecie Warmii Grajewo i mecz z Mazurem Ełk
sobota o 18:00



To wielkie wydarzenie dla kibiców Warmii Grajewo. W sobotę o 18:00 na Stadionie Miejskim w Grajewie odbędzie się mecz ich zespołu z Mazurem Ełk. Ale to nie tylko wydarzenie sportowe, a przede wszystkim kontynuacja obchodów 100-lecia utworzenia klubu Warmia Grajewo. W związku z tym kibice mogą liczyć na wiele bezpłatnych atrakcji, zapowiedziana jest też wyjątkowa oprawa meczowa. 

Jak mówią władze klubu, dobór partnera na to spotkanie nie jest przypadkowy. W powojennej historii to właśnie z Mazurem Ełk grajewscy piłkarze rozgrywali najbardziej emocjonujące i pamiętne mecze, a od 17 lat kibice obu zespołów wspierają się wzajemnie podczas meczów Warmii i Mazura. Stąd pomysł, żeby zaprosić właśnie ten zespół do wspólnego świętowania 100-lecia utworzenia Warmii Grajewo.



Koncert "Klimatyczne wieczory w Wigrach"
sobota o 19:00



W Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach można będzie w sobotę posłuchać muzyki. Wieczorem zaplanowano kolejny koncert w ramach projektu „Klimatyczne wieczory w Wigrach”. Początek o 19:00, a wystąpi zespół "Dobre Wrażenie". W jego repertuarze są utwory z kręgu piosenki literackiej i turystycznej. Można usłyszeć ballady czy szlagiery muzyki żeglarskiej.

W kolejne soboty w Wigrach wystąpią: „Szczepan Sześciło” (27.07), „Friend’s off the blues” (3.08), „Ola Szejda z grupą" (10.08) i na zakończenie „Dreszcz Blues Band” (16.08).

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.



II Jarmark Drohiczyński
niedziela od 12:00



Około stu wystawców z całego regionu, ponadto koncerty i kiermasz staroci. Wszystko to będzie czekać na odwiedzających II Jarmark Drohiczyński. Wydarzenie nawiązuje do historii nadbużańskiego miasta.

Organizatorzy przygotowali wiele różnych atrakcji, ale przede wszystkim będzie można zaopatrzyć się w regionalne smakołyki i rzemiosło.

Będzie około stu wystawców z całego województwa podlaskiego, ale także z części Nadbużańskiego Podlasia, czyli z części mazowieckiej - producenci lokalni, pszczelarze, a więc m.in. miody, wędliny, sery oraz rzemiosło.

Wstęp na Jarmark Drohiczyński jest bezpłatny. Początek w niedzielę (21.07) na placu przy Nadbużańskim Ośrodku Promocji Produktu Lokalnego - Zagubek o 12:00. O 18:00 wystąpi gwiazda imprezy - zespół Szeptucha.



Dzień Rodziny w Hodyszewie
niedziela od 12:00



Rodzina to drużyna - to hasło tegorocznego Dnia Rodziny w Hodyszewie. Organizuje je Fundacja Pojednanie. 

Impreza rozpoczyna się w niedzielę w południe od mszy świętej. Po niej rozpocznie się piknik. Organizatorzy zaplanowali między innymi występy zespołów dziecięcych i folklorystycznych, a także pokaz tańców latynoamerykańskich. Na scenie pojawią się też zespoły z Szepietowa i Czyżewa. 

Nie zabraknie tez lokalnych przysmaków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, a najmłodsi będą mogli pobawić się na dmuchańcach. Piknik rodzinny potrwa do 20:00.

| red: bs, at, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS










Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków




Oznaczenia na drzewach są przygotowaniem do trzebieży, 5.01.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
5.01.2025, 13:22, akt. 13:35

Znaki na drzewach - to nie wandale








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok