Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem prowadzone są zbiórki na rzecz powodzian [zdjęcia]

W Podlaskiem prowadzone są zbiórki na rzecz powodzian [zdjęcia]

autor: Iza Kosakowska, Marcin Gliński, Paweł Wądołowski

16.09.2024, 07:30, akt. 17:39

Potrzebna jest żywność, ale też środki higieniczne. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski ogłosił zbiórkę na rzecz mieszkańców polskich miast i wsi, których dotknęła powódź. Podobne zbiórki odbędą się też w innych podlaskich miastach.

Białostoczanie przynoszą dary do Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku dla powodzian, fot. Sylwia Krassowska
Białostoczanie przynoszą dary do Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku dla powodzian, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
W Podlaskiem prowadzone są zbiórki na rzecz powodzian - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Białostoczanie przynoszą dary do Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


0:00
0:00
Zbiórki na rzecz powodzian trwają m.in. w Łomży - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Mieszkańcy województwa podlaskiego włączają się w pomoc na rzecz powodzian - zbiórki odbywają się m.in. w Białymstoku - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
W Suwałkach, Augustowie i Sejnach trwają zbiórki rzeczy dla powodzian - relacja Izy Kosakowskiej i Anny Auron-Wasilewskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Pierwsze dary z woj. podlaskiego wyjechały do powodzian. Podlasianie otworzyli serca - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dary można przynosić m.in. do Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku

W poniedziałek (16.09) od 12:00 dary można przynosić do Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3 w Białymstoku. Potrzebna jest woda do picia w butelkach, środki czystości i środki higieniczne, sucha żywność i karma dla zwierząt.


Wszyscy z niepokojem patrzymy na to, co się dzieje na południu, na południowym-zachodzie Polski, w szczególności w Dolinie Kłodzkiej. Mamy kontakt z samorządowcami zarówno ze Związku Miast Polski jak i z Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski (...) i wielu miejscowościach, miastach pierwszym krokiem jest zbiórka, umożliwienie mieszkańcom złożenia takiego daru serca - mówił w poniedziałek przed południem na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


Miasto udostępniło przestrzenie Centrum Aktywności Społecznej, gdzie można przynosić dary. W poniedziałek miejsce jest otwarte do godziny 20:00, a w kolejne dni w godzinach pracy placówki. Pomoc zostanie przekazana do Jeleniej Góry, gdzie zostały udostępnione magazyny i stamtąd będzie dystrybuowana do potrzebujących.

Tadeusz Truskolaski zapowiedział też, że zostaną uruchomione środki z budżetu miasta na pomoc konkretnym miejscom. Prezydent, który ma o przekazaniu środków rozmawiać z miejskimi radnymi, chce, by była to kwota nie mniejsza niż 500 tys. zł. "Musimy być w tej sytuacji solidarni. U nas świeci słońce, nie było na szczęście tego typu kataklizmu, ale tam (na południu - PAP) sytuacja jest rzeczywiście dramatyczna" - mówił. Dodał, że decyzje mają być podjęte na najbliższej sesji rady miasta, ale - jak zaznaczył - trzeba poczekać, aby określić skalę potrzeb.


Akcja PCK #NaRatunekPowódź

W związku z bardzo trudną sytuacją na południu Polski Polski Czerwony Krzyż uruchomił akcję #NaRatunekPowódź. Do Kłodzka organizacja wysłała 8 agregatów prądotwórczych, 20 nagrzewnic, 1000 koców oraz 1000 łóżek polowych z akcesoriami. To dopiero początek.

W poniedziałek o godz. 9:00 rozpoczęły pracę Oddziały Rejonowe PCK w Suwałkach, Łomży, Sokółce i oczywiście w Białymstoku, gdzie prowadzona jest zbiórka darów dla powodzian. Zbierane są wyłącznie rzeczy nowe: śpiwory, koce, ubrania. Potrzebna jest także żywność długoterminowa, woda i kosmetyki.


Lista miejsc, do których można przynosić rzeczy do 20 września (w razie potrzeby termin będzie przedłużany):

- w Białymstoku dary przynosimy do siedziby PCK (ul. Warszawska 29) od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-17:00, natomiast w sobotę w godz. 9:00-15:00.

 - w Suwałkach dary przynosimy od pon. do pt. do siedziby PCK (ul. Pułaskiego 26A/114) w godz. 10:00-18:00.

 - w Sokółce trwa zbiórka w holu Starostwa Powiatowego (ul. Piłsudskiego 8) w godz. 8:00-15:00.

- w Łomży (ul. Szosa Zambrowska 1/27) w godz. 9:00-12:00, a w środy 10:00-13:00. (UWAGA! godziny dyżurów oddziału PCK Łomży zapewne jeszcze ulegną zmianie) - organizatorzy proszą, aby do Łomży przynosić wyłącznie drobniejsze rzeczy

- w Czarnej Białostockiej pod szyldem PCK zbiórkę pomocy rzeczowej prowadzi Urząd Miejski (ul. Torowa 14A) w godz. 8:00-15:00.

- zbiórki PCK prowadzi również w wielu szkołach w regionie.

17 września Grupa Wsparcia Humanitarnego z województwa podlaskiego jedzie na południe Polski, by nieść pomoc humanitarną, udzielać pomocy psychologicznej, wspierać służby mundurowe w ewidencjonowaniu ewakuowanych, wydawać ciepłe napoje i żywność.



W zbiórkę zaangażowali się politycy i samorządowcy

Podobną zbiórkę w Białymstoku organizuje też wicemarszałek senatu Maciej Żywno. Od dziś do czwartku od 9:00 do 18:00 do siedziby biura senatorskiego Polska 2050 Szymona Hołowni przy ul. Modlińskiej 6 lokum U3 można przynosić także wodę, środki czystości i karmę dla zwierząt, ale też koce i jedzenie dla niemowląt.

Zbiórkę darów ogłosił również poseł PiS Sebastian Łukaszewicz. Żywność o długim terminie przydatności, środki higieniczne i opatrunkowe, koce, latarki czy powerbanki można przynosić od poniedziałku (16.09) do jego Biura Poselskiego przy ulicy Cieszyńskiej 3A/305 w Białymstoku.

Zbiórkę na rzecz powodzian ogłosił także burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz. Dary przyjmuje Siemiatycki Ośrodek Kultury przy ulicy Zaszkolnej - codziennie od 9:00.

Po konsultacji z szefami klubów rady miejskiej prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz zadecydował, że samorząd przekaże pomoc finansową dla zalanej w wyniku powodzi Nysy – poinformował w poniedziałek magistrat. Prezydent nie podał, jaka to będzie kwota.

- Będziemy chcieli wesprzeć miasto finansowo. Obecnie praktycznie całe jest zalane. Nie ma tam prądu, nie działają żadne sieci. Od rana próbuję nawiązać kontakt z władzami Nysy – powiedział Czesław Renkiewicz. Dodał, że pieniądze przekazane z budżetu Suwałk Nysa będzie mogła przeznaczyć na najpilniejsze potrzeby.


Samorząd Łomży pomaga miastu partnerskiemu

Samorząd Łomży chce pomóc swojemu partnerskiemu miastu Czechowice-Dziedzice, które ucierpiało w powodzi. W poniedziałek rozpoczęła się zbiórka. Potrzebna jest żywność o długim terminie przydatności, środki higieniczne, karma dla zwierząt czy powerbanki. Produkty będą zbierane do piątku 20 września.

Zebrane produkty trafią do samorządu partnerskiego Łomży, bo jak mówi prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski - prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. 


Partnerstwo to nie tylko miłe spotkania przy okazji dni miast. To także wspieranie miast partnerskich. Teraz gmina Czechowice-Dziedzice została bardzo dotknięta powodzią chcemy im pomóc w tych trudnych chwilach. Jestem w kontakcie z burmistrzem i myślę, że ta pomoc będzie kontynuowana - mówi Mariusz Chrzanowski.


Podczas poprzedniej powodzi miejski samorząd Łomży zorganizował także pobyt dzieci z Czechowic-Dziedzic na terenie miasta. Teraz też może być to możliwe.

Co jest potrzebne:

Żywność długoterminowa:

  • konserwy mięsne i rybne,
  • makarony, ryż, kasze,
  • cukier, mąka, płatki śniadaniowe,
  • żywność dla dzieci (kaszki, słoiczki),
  • produkty hermetycznie zapakowane (np. bakalie, batony energetyczne),
  • karma dla zwierząt.

Środki chemiczne i higieny osobistej:

  • proszki do prania, płyny do naczyń,
  • środki czyszczące (płyny, żele, środki do dezynfekcji),
  • mydła, szampony, żele pod prysznic,
  • szczoteczki i pasty do zębów,
  • ręczniki papierowe, chusteczki nawilżane,
  • środki higieniczne dla kobiet oraz pieluchy dla dzieci.

Uwaga!!! NIE zbieramy odzieży, koców i wody butelkowanej.


Gdzie można dostarczać pomoc:

  • Hala Kultury w Łomży (Stary Rynek 6, godz. 8:00-18:00),
  • Centrum Integracji Społecznej w Łomży (ul. Dworna 13, godz. 7:30-15:30),
  • Park Wodny MOSiR Łomża (ul. kard. Wyszyńskiego 15, godz. 6:00-21:00) ,
  • Akademia Łomżyńska (ul. Akademicka 1, godz. 8:00-18:00) 
  • Parafia Bożego Ciała i Grupa Ratownicza Nadzieja (ul. Przykoszarowa 26, godz. 8:00-20:00). 

Zbiórki prowadzone będą również w łomżyńskich szkołach.

W przypadku braku możliwości osobistego dostarczenia produktów urzędnicy proponują ich odbiór. W tym celu trzeba się skontaktować z Centrum Integracji Społecznej - kom. 602 720 666


Pomagają też strażacy z augustowskiej OSP

Ochotnicy z OSP Augustów-Lipowiec rozpoczęli zbiórkę dla powodzian z południa kraju. Jak wyjaśnia Szymon Jaworowski, na apel strażaków odpowiedziało już wiele osób prywatnych. ale także lokalnych organizacji.

- Byliśmy przekonani, że taki będzie odzew, a jest świetny. Dzwonią sołtysi z okolicznych wsi, druhowie z innych osp, koła gospodyń wiejskich a także przedstawicie kibiców klubu Wigry Suwałki, którzy też chcą się włączyć w naszą akcję. Już widać, że jeden bus to będzie za mało i jesteśmy pewni, że tej pomocy zawieziemy co najmniej dwa pojazdy - mówi Szymon Jaworowski.

Augustowscy strażacy są w kontakcie z ochotnikami z zalanych miejscowości, dlatego już wiadomo jakie są konkretne potrzeby powodzian.

- Wody mamy już pod dostatkiem, ale potrzebne są środki higieniczne, koce, sucha karma dla psów i kotów. Trzeba też myśleć o tym, co będzie potrzebne wkrótce przy sprzątaniu, czyli szufle, mocne worki na śmieci, rękawice robocze - dodaje Szymon Jaworowski.

Zbiórka będzie prowadzona do czwartku. Ochotnicy proszą o kontakt telefoniczny przed przywiezieniem darów do jednostki. Dzwonić można pod numer telefonu 608-427-650.

źródło: PAP | red: mag, pp, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Caritas i PCK prowadzą zbiórkę pieniędzy na rzecz osób dotkniętych powodzią

15.09.2024, 17:15

Caritas Polska przekazuje 200 000 zł na pilną pomoc interwencyjną powodzianom. Organizacja rozpoczęła też zbiórkę pieniędzy. Również Polski Czerwony Krzyż uruchomił ogólnokrajową zbiórkę na rzecz osób poszkodowanych w wyniku powodzi w południowej Polsce.


Powódź na południu Polski. Podlascy strażacy jadą pomagać powodzianom

15.09.2024, 07:22

Jedna osoba utonęła. W powiecie kłodzkim ewakuowano 1600 osób, a to nie koniec ewakuacji. Na południe Polski do pomocy powodzianom wyruszyli także podlascy strażacy.





ZNAJDŹ NAS












abp Józef Guzdek i abp Jakub, fot. PRB
24.12.2024, 13:35, akt. 16:29

Świąteczne życzenia arcybiskupów








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok