Radio Białystok | Wiadomości | Rząd przyjął strategię migracyjną Polski

Rząd przyjął strategię migracyjną Polski

15.10.2024, 18:38, akt. 16.10.2024, 13:31

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek po południu (15.10) o przyjęciu przez Radę Ministrów strategii migracyjnej.

Posiedzenie Rady Ministrów, 15.10.2024, źródło: x.com/PremierRP
Posiedzenie Rady Ministrów, 15.10.2024, źródło: x.com/PremierRP

Szef rządu podkreślił, że była to decyzja trudna, ale bardzo potrzebna i oczekiwana.

 


"Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo" - czyli strategia migracyjna przyjęta. Decyzja trudna, ale bardzo potrzebna i oczekiwana - napisał na platformie X Donald Tusk. Najważniejsze założenia strategii Kancelaria Prezesa Rady Ministrów publikuje na swojej stronie.

Do wpisu premiera odniosła się przewodnicząca Klubu Parlamentarnego Lewicy Anna Maria Żukowska, która zaznaczyła, że strategia "została przyjęta ze zdaniami odrębnymi czworga ministrów konstytucyjnych Lewicy".

- Pan premier nie zgodził się na nasze poprawki dot. m.in. wpisania przestrzegania konstytucji do strategii. Jeżeli chodzi o planowaną legislację, nasze stanowisko pozostanie takie samo" - dodała we wpisie.



Więcej o kryzysie na polsko - białoruskiej granicy w serialu dokumentalnym Dominiki Dębskiej "Na pograniczu wytrzymałości"



W sobotę (12.10) premier poinformował o niektórych założeniach strategii na konwencji Koalicji Obywatelskiej. Wiele kontrowersji wywołała zapowiedź, że jednym z jej elementów ma być czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu. Szef rządu podkreślił, że to prawo wykorzystywane jest wbrew jego istocie, m.in. przez Łukaszenkę, Putina i szmuglerów ludzi, dlatego będzie się domagał dla tej decyzji uznania w Europie.

Tusk oświadczył też, że rząd nie będzie respektować i wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski - takich jak unijny pakt migracyjny.



Premier Tusk zapowiada czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu jako jeden z elementów strategii migracyjnej



Rzeczniczka Komisji Europejskiej Anitta Hipper oświadczyła w poniedziałek, że ważne i konieczne jest, aby Unia Europejska chroniła granice zewnętrzne, w szczególności z Rosją i Białorusią. Jak przypomniała Hipper, oba te kraje, w ciągu ostatnich trzech lat wywierały dużą presję na granice zewnętrzne, zagrażając bezpieczeństwu państw członkowskich UE i całej Unii. Podkreśliła jednocześnie, że kraje członkowskie mają zobowiązania międzynarodowe i unijne, w tym obowiązek zapewnienia dostępu do procedury azylowej.





źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier: Tarcza Wschód rusza na serio, rozmowy o jej wspófinansowaniu wkrótce w Brukseli

14.10.2024, 17:50

Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek (14.10) w Orzyszu, że projekt Tarczy Wschód "rusza tak na serio". Podkreślił, że jest to wspólna inicjatywa obronna m.in. z państwami bałtyckimi i Finlandią, a o jej współfinansowaniu będzie w najbliższym czasie rozmawiał w Brukseli.


Maciej Żywno uważa, że zawieszenie prawa do azylu nie zatrzyma prób nielegalnego przekroczenia granicy

14.10.2024, 11:07

Zawieszenie prawa do azylu nie zatrzyma prób nielegalnego przekraczania granicy, a spowoduje, że osoby którym już uda się dostać na terytorium Polski będą to ukrywać, by dotrzeć np. do Niemiec - uważa wicemarszałek Senatu Maciej Żywno.


Premier Tusk zapowiada czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu jako jeden z elementów strategii migracyjnej

12.10.2024, 12:21

We wtorek (15.10) na posiedzeniu rządu przedstawię strategię migracyjną; jednym z jej elementów będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu - zapowiedział podczas sobotniej (12.10) konwencji KO premier Donald Tusk. Oświadczył, że rząd nie będzie wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski, jak pakt migracyjny.


Jacek Siewiera: nie wolno zapomnieć o tym, skąd pochodzi największe zagrożenie dla RP [zdjęcia, wideo]

11.10.2024, 07:15

Nie wolno nam utracić ostrości widzenia i zapomnieć o tym, z którego kierunku przychodzi największe zagrożenie dla RP - powiedział w piątek (11.10) na granicy z Białorusią w Połowcach szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Spotkał się tam ze służbami i oglądał wzmacniane zabezpieczenia na tej granicy.





ZNAJDŹ NAS













abp Józef Guzdek i abp Jakub, fot. PRB
24.12.2024, 13:35, akt. 16:29

Świąteczne życzenia arcybiskupów







źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok