Radio Białystok | Wiadomości | Najciekawsze weekendowe wydarzenia kulturalne w woj. podlaskim

Najciekawsze weekendowe wydarzenia kulturalne w woj. podlaskim

autor: Olga Gordiejew

19.10.2024, 08:16, akt. 22:47

Finał Rockowań, otwarcie Muzeum Gier i Technologii, Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego - to tylko niektóre z licznych propozycji na spotkania z kulturą i sztuką w ten weekend. Oprócz tego koncerty i spektakle.

Rockowania 2023, fot. Sylwia Krassowska
Rockowania 2023, fot. Sylwia Krassowska



Finał białostockich Rockowań

sobota od 17:00



W Białymstoku w klubie Gwint w sobotę (19.10) finał Rockowań - największego przeglądu amatorskich zespołów rockowych w woj. podlaskim. Początek koncertów o 17:00 - wstęp wolny.

Na scenie wystąpią zespoły, które zwycięsko przeszły wcześniejsze etapy konkursu. To: Rusty Dusty, Dorian’s Steaming Shadow, Valefor, Gpakt, Psychoanaliza, Isaac Goldenberg, Sunsucker.

Jedną z nagród ufundowało Polskie Radio Białystok, a jest nią udział w finale konkursu Niebieski Mikrofon oraz koncert live na antenie radia.



Koncert w hołdzie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

sobota od 19:00



W Kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Jabrzykowskiego w Białymstoku w sobotę (19.10) koncert w hołdzie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w związku z 40. rocznicą śmierci Kapelana Solidarności. 

Początek koncertu o 19:00.



Koncert Brakhot w wykonaniu Nata & Evgeny w Tykocinie

sobota od 18:00



W Muzeum w Tykocinie w sobotę (19.10)  KONCERT BRAKHOT w wykonaniu NATA & EVGENY w ramach cyklu Muzealne prezentacje świąt żydowskich - święto Sukkot. Początek o 18:00 w Wielkiej Synagodze.

"Brakhot" w języku hebrajskim znaczy "błogosławieństwa". Podczas występu Nata & Evgeny wykonają autorskie pieśni Brakhot oparte na podstawie autentycznego biblijnego tekstu Tehillim (Psalmy), Tfilot (Modlitwy), we własnych aranżacjach, połączonych z dźwiękiem szofaru - starożytnego instrumentu biblijnego.

Nata i Evgeny to artyści urodzeni we Lwowie, gdzie ich ścieżki twórcze skrzyżowały się w 2012 r. Ich projekt muzyczny powstał z myślą o stworzeniu niepowtarzalnego brzmienia poprzez połączenie tradycyjnego wykonania szofaru z nowatorskim wykorzystaniem gitary klasycznej i efektów elektronicznych. Projekt ten nieustannie zaskakuje swoich słuchaczy nie tylko w Europie, ale i na całym świecie, eksperymentując z formami performatywnymi charakterystycznymi dla koncertów na żywo.



W Białymstoku otwiera się Muzeum Gier i Technologii

sobota od 12:00



Fani gier będą mogli zobaczyć, ale także użyć m.in. starych konsol z lat 90. W Białymstoku otwiera się Muzeum Gier i Technologii Fundacji Podlaskie Retromaniaki i Kanału o technologii.

Wśród eksponatów oprócz konsol znalazły się także stare komputery, telefony komórkowe, sprzęty audiowizualne i akcesoria gospodarstwa domowego. Jedną z atrakcji  jest także pokój stylizowany na lata 80 i 90. Większość przedmiotów pochodzi od prywatnych darczyńców.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę (19.10) o 12:00 przy ulicy Fabrycznej 8. Wstęp w dniu otwarcia jest bezpłatny. Miejsce będzie działało w weekendy, w dni robocze zwiedzać je będą mogły tylko wcześniej umówione grupy zorganizowane.



Spektakl "Pustostany" w Białostockim Teatrze Lalek

sobota i niedziela od 18:00



W Białostockim Teatrze Lalek w sobotę i niedzielę (19-20.10) o 18:00  "Pustostany".

W rolę bohaterki i jednocześnie narratorki spektaklu, jednoosobowo opisującej, niecodzienne aspekty codzienności, wciela się znakomita aktorka BTL-u Łucja Grzeszczyk.

Spektakl pełen jest humoru, groteski i purnonsensu, żartów rysunkowych i muzycznych. Jest oczywiście i nuta refleksji, ale tak jak w dobrym kryminale, nie możemy zdradzać od razu wszystkiego.



"Baśń o rycerzu bez konia" w Białostockim Teatrze Lalek

sobota i niedziela od 16:00



W Białostockim Teatrze Lalek o 16:00 w sobotę i niedzielę (19-20.10) "Baśń o rycerzu bez konia".

Dawno, dawno temu, był sobie Rycerz bez Konia. I był z tego powodu bardzo nieszczęśliwy. Wszyscy waleczni Rycerze mieli przecież swoje Konie - On jeden, jedyny nie miał. Gdybyż tylko wiedział, że gdzieś tam, w świecie, jest Koń w sam raz dla Niego - taki Koń bez Rycerza - na pewno byłoby Mu lżej.

Na szczęście my już to wiemy.

Nie wiemy tylko, czy się spotkają - i jakie będą mieć po drodze przygody.

To pełna humoru, rozśpiewana opowieść o sile marzeń i wielkiej przyjaźni, zdolnej pokonać wszelkie przeciwności losu.



"Pani Pylińska i sekret Chopina" w Uniwersyteckim Centrum Kultury

sobota od 16:00, niedziela od 19:00



W Teatrze Dramatycznym w sobotę i niedzielę (19-20.10) "Pani Pylińska i sekret Chopina".

To opowieść o tym jak muzyka kształtuje paletę naszych emocji, stosunek do otaczającego nas świata, a przede wszystkim do drugiego człowieka, który sam przecież jest innym fascynującym światem. Podczas muzycznych spotkań nauczycielki i ucznia istotne były rozmowy o Chopinie, o jego pasji, a przede wszystkim o wrażeniach, uczuciach i emocjach, które wywoływał. W tym portrecie literackim wielki kompozytor jest nie tylko mistrzem, co przewodnikiem, nie tyle po świecie muzyki, ile po życiu w ogóle.

Istotą koncepcji jest wydobycie na pierwszy plan muzyki Fryderyka Chopina z całym jej dźwiękowym bogactwem, a także wszystkich dźwięków natury i realnej rzeczywistości, które wynikają bezpośrednio z opowiadanej historii i nałożenie na ten świat głosów aktorów, grających swoje postaci. W minimalistycznej wręcz ascetycznej i symbolicznej przestrzeni, budowanej przede wszystkim światłem spróbujemy usłyszeć całą partyturę tej książki i może w ten sposób, choć na moment, dotkniemy sekretu Chopina.

„Pani Pylińska i sekret Chopina” w sobotę o 16:00 i w niedzielę o 19:00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury.



"Szwagierki" w Auli Uniwersytetu w Białymstoku

sobota od 19:00, niedziela od 16:00



W Auli Uniwersytetu w Białymstoku przy Świerkowej "Szwagierki" - czternaście kobiet w jednej kuchni zapowiada już mieszankę wybuchową: zagonione gospodynie domowe, sfrustrowane żony, zbuntowane córki i zagubione matki, zawistne sąsiadki, przyjaciółki i "przyjaciółki" razem zamknięte w klaustrofobicznej przestrzeni codzienności symbolicznej kuchni.

Muzyka i piosenki to wentyle bezpieczeństwa. Momenty prawdy i czułości, chwile refleksji i protestu, minuty feminizmu i wyzwolenia. Czas muzyki, każdego songu to czas zapomnienia, wytchnienia, kruchości, wrażliwości.

"Szwagierki" w sobotę o 19:00 i w niedzielę o 16:00.



Spektakl "Kolacja na cztery ręce" w Nie-teatrze

sobota od 19:00



W NIE teatrze "Kolacja na cztery ręce" - historia muzyczno-kulinarnej konfrontacji dwóch najwybitniejszych muzyków baroku: Jana Sebastiana Bacha (Piotr Dąbrowski) i Fryderyka Haendla (Mirosław Zbrojewicz) w formie słodko-gorzko-kwaśnej komedii. Na scenie ucztują mistrzowie, ale to wydarzenie jest także wytrawną teatralną ucztą dla widza. Początek spektaklu o 19:00.



Monodramat "Co modna Pani wiedzieć powinna" w NIE teatrze

niedziela od 18:00



W niedzielę (20.10) o 18:00 "Co modna Pani wiedzieć powinna" - monodram Katarzyny Kołeczek.

Co robiłaby kobieta, gdyby musiała robić wszystko co jej każą? Czego wymaga od niej moda, społeczeństwo, gazety, firmy kosmetyczne? Tytułowa Modna Pani, żeby to wszystko zrobić, musi wstać o 4:00. Albo w ogóle lepiej nie spać. W roli kobiety starającej się przyswoić wszystkie dobre rady, powinności i obowiązki nakładane na nią przez popkulturę i rzeczywistość - Katarzyna Kołeczek. 

Po spektaklu zapraszamy na rozmowę z artystką w Sali Warsztatowej Nie Teatru.



"Niesamowite przygody skarpetek" w NIE teatrze

niedziela: 10:00, 12:00 i 14:00



W niedzielę (20.10) w NIE teatrze też spektakl familijny "Niesamowite przygody skarpetek" o 10:00, 12:00 i 14:00.

Czy nie zastanawiało Was kiedyś jak to jest, że do kosza z brudną bielizną wrzuca się parę skarpetek, a z pralki wyjmuje się tylko jedną? Gdzie te wszystkie pojedyncze skarpetki są? I wreszcie - jakim sposobem one w ogóle giną? Właściwie, to mogą być absolutnie wszędzie. A może chcecie się dowiedzieć, co się z nimi stało? Zapraszamy do wspólnej zabawy na spektaklu "Niesamowite przygody skarpetek" - którego bohaterów najmłodsi znają również z lektury szkolnej. 

Razem pobudzimy wyobraźnię, odkryjemy nowe formy i przyjrzymy się pewnym przedmiotom zupełnie inaczej, niż do tej pory. Nie zabraknie nam kreatywności i nowych wrażeń, bo zabawa dopiero się rozkręci. Zobaczymy masę zakręconych skarpetkowych przygód, w nieograniczonym i magicznym świecie wyobraźni.



W Kinie Forum trwa Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego

sobota od 18:00, niedziela od 18:45



W Kinie Forum trwa Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego, który prezentuje białostockiej publiczności historie cichych bohaterów oraz - czasem poetyckie, czasem sarkastyczne - spojrzenie na rumuńskie społeczeństwo, przed i po upadku komunizmu.

Zobaczymy film “Drukowanymi literami” Radu Jude, zdobywcy Złotego Niedźwiedzia w 2021 roku za “Niefortunny numerek lub szalone porno”. Tym razem wydobywa on na światło dzienne postać mało znanego opozycjonisty, który kreślił kredą hasła oporu wobec komunistycznego reżimu.

“Na północ“ to film, w którym reżyser Mihai Mincan zderza ze sobą różne kultury. To opowieść o skomplikowanej intrydze snutej na pokładzie transatlantyku w celu ukrycia pasażera na gapę.

Anca Damian zachwyciła polską widownię takimi filmami, jak “Droga na druga stronę”, “Moon Hotel Kabul” (nagroda za reżyserię na Warszawskim Festiwalu Filmowym) czy “Marona - psia opowieść” (zwycięzca Konkursu Filmowych Odkryć na Festiwalu Młode Horyzonty).

Nagradzany film “Między rewolucjami” Vlada Petri to niezwykła filmowa podróż w czasie - ilustrowana archiwaliami opowieść o dwóch przyjaciółkach, które studiowały razem w Bukareszcie pod koniec lat 70.

Zwieńczeniem przeglądu będzie pokaz rumuńskich filmów krótkometrażowych. W zestawie są m.in. fabularne “Urlopowe ćwiczenia“ Lary Ionescu - wakacyjna opowieść o odbudowywaniu rodzinnych relacji oraz niezwykła animacja “Suruaika” Vlada Ilicevici i Radu C. Popa z kotami w rolach głównych.


HARMONOGRAM PROJEKCJI:

19 października

18:00 DRUKOWANYMI LITERAMI | TIPOGRAFIC MAJUSCUL

reż. Radu Jude, Rumunia 2020, 128’

20 października

18:45 MIĘDZY REWOLUCJAMI | BETWEEN REVOLUTIONS

reż. Vlad Petri, 2023, 69′

21 października

18.00 NA PÓŁNOC | SPRE NORD

reż. Mihai Mincan, Rumunia/Francja/Grecja/Bułgaria/Czechy 2022, 123’

22 października

18:15 RUMUŃSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE – zestaw pięciu rumuńskich krótkich metraży: "POGRZEB KOTA", "WSZYSCY KREWNI", "SURUAIKA",

"ĆWICZENIA ZE WSPÓLNYCH WAKACJI", "DWA SŁOWA, TRZY KŁAMSTWA".



Film "Niepewność. Zakochany Mickiewicz" w Kinie Forum

niedziela od 15:00



Już w niedzielę w Kinie Forum film "Niepewność. Zakochany Mickiewicz" w reż. Waldemara Szarka oraz spotkanie z reżyserem.

Historia młodzieńczej miłości Adama Mickiewicza do Maryli Wereszczakówny.

Wakacyjna wędrówka prowadzi 22-letniego poetę do sielskiego dworku pod Nowogródkiem. Często bywa tu Tomasz Zan, przyjaciel Adama ze stowarzyszenia Filomatów, nieszczęśliwie zakochany w Maryli, córce właścicielki. Maryla pozostaje nieczuła na zaloty Zana, ale szybko zwraca uwagę na nowego przybysza. Adam odwzajemnia zainteresowanie, lecz próbuje się powstrzymać, ze względu na przyjaciela. Uczucie między młodymi rośnie z każdą chwilą. Gdy Zan zmuszony jest wyjechać, wydaje się, że przeszkody stojące na drodze do spełnionej miłości zostały pokonane, a notatnik szczęśliwego poety zapełnia się kolejnymi wierszami. Początek seansu o 15:00.



Rodzinne warsztaty malarskie "Rekin nie taki straszny"

sobota od 11:00



W Augustowskich Placówkach Kultury w sobotę (19.10) rodzinne warsztaty malarskie "Rekin nie taki straszny".

Pracowania Plastyczna Miejskiego Domu Kultury serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na pierwszą, powakacyjną odsłonę rodzinnych warsztatów do pracowni nr 101 przy Rynku Zygmunta Augusta o 11:00.

Młodzi adepci sztuk plastycznych z pomocą opiekunów będą tworzyć drapieżnika morskich głębin, który dzięki uczestnikom zajęć stanie się przyjazną, bardzo kolorową rybką.



SloWołkow PhotoWalk - spacer fotograficzny w Turośni Kościelnej

niedziela od 10:00



Przed siedzibą Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej w niedzielę (20.10) SloWołkow PhotoWalk - spacer fotograficzny, zbiórka o 10:00.

Bierzemy ze sobą aparat lub telefon i wybieramy się na fotospacer po Turośni Kościelnej w towarzystwie naszego gościa specjalnego.

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz się przygodę z fotografią, czy jest już się starym wyjadaczem, fotowycieczka będzie świetną okazją do spotkania innych pasjonatów tego niezwykłego hobby. To możliwość rozszerzenia swojej wiedzy fotograficznej i poprawy warsztatu foto - porównując swoje zdjęcia ze zdjęciami innych, dostrzegamy różnice w podejściu do tematu.

Październik jest jednym z najbardziej kolorowych miesięcy w roku - dywany liści mienią się czerwienią, pomarańczem i żółcią. Światło, które daje słońce o tej porze roku, nie jest już tak intensywne, ale za to przekłada się na fotografiach na cieplejsze tony i szerszą skalę barw. To może okazać się kluczowe przy fotografowaniu jesiennych pejzaży czy detali. Uczestnicy będą zatem wypatrywać ciepłych kadrów w wiejskich ogródkach, na polnych ścieżkach i w pełni oddamy się jesiennej aurze w przyjaznym gronie.

Gościem specjalnym SloWołkow PhotoWalk będzie Monika Mściwujewska - członkini Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego, Związku Polskich Fotografów Przyrody i grupy fotograficznej F8 zrzeszającej absolwentów Podlaskiej Akademii Fotografii. Miłośniczka krajobrazów i świata roślin.



Kolejne "Spotkanie hobbystów w dworskim salonie"

niedziela od 13:00



"Familijne związki na starej albumowej fotografii" to tytuł kolejnego "Spotkania hobbystów w dworskim salonie".

W najbliższą niedzielę (20.10) na opowieść o swoim rodzie Milbergów zapraszają Małgorzata i Anna Gorzkowskie.

Początek w Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich w Drozdowie o 13:00, a w programie: gawęda o osobach, miejscach i zdarzeniach zachowanych na fotografiach z albumu przodków oraz prezentacja wybranych fotografii z rodzinnego albumu.



Koncert Charytatywny na rzecz odbudowy domu twórców Teatru Latarnia

niedziela od 13:00



W amfiteatrze nad zalewem w Zarzeczanach w gminie Gródek w niedzielę (20.10) Koncert Charytatywny.

Od 13:00 zagrają na żywo Kapela Braci Rejwów Mateusz Tymura & Zbyszek Rusiłowicz i Zenek Martyniuk z zespołem. Licytacje poprowadzi Kolorek - Turysta z Podlasia. 

Podczas wydarzenia będą zbierane fundusze na odbudowę domu twórców Teatru Latarnia: Mateusza, Moniki i ich córki Niebianki.


| red: gl, pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Festiwal Kultury Ukraińskiej "Podlaska Jesień" 20.10.2024

18.10.2024, 18:17

Trwa Festiwal Kultury Ukraińskiej na Podlasiu „Podlaska Jesień”.


"Nasza to melodia" - mamy laureata kolejnego tygodnia zabawy [wideo]

18.10.2024, 12:45

VBS, czyli Wiktor Bogdan to laureat nagrody tygodnia w radiowej zabawie "Nasza to melodia". Czekamy na kolejne zgłoszenia aranżacji jingla Polskiego Radia Białystok, bo konkurs trwa.


Coincidentia świętuje i zaprasza na spektakle

13.10.2024, 11:54

Białostocka niezależna formacja teatralna Grupa Coincidentia, prowadząca scenę Solniki 44, świętuje 15-lecie działalności artystycznej. Artyści związani z grupą postanowili uczcić jubileusz spotkaniami z publicznością, prezentacjami wybranych spektakli i dyskusjami.





ZNAJDŹ NAS





"Dzika symfonia z miastem w tle" - prapremiera niezwykłego reportażu Joanny Sikory














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok