Radio Białystok | Wiadomości | Strażacy przypominają: Czujka dymu może uratować zdrowie i życie
To urządzenie, które może uratować zdrowie i życie. W piątek (22.11) obchodzimy Europejski Dzień Czujki Dymu.
Przy tej okazji strażacy przypominają, że w czasie sezonu grzewczego w całym kraju dochodzi do kilkuset przypadków zatruć dymem i tlenkiem węgla.
Dlatego stale apelują o montowanie w domach i mieszkaniach specjalnych czujników.
Rzecznik prasowy Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. ogniomistrz Justyna Kłusewicz wyjaśnia rolę czujek dymu i tlenku węgla.
To niewielkie urządzenie kosztuje kilkadziesiąt złotych i może zadbać nie tylko o nasze bezpieczeństwo i nasze mienie, ale może też uratować zdrowie i życie nasze i naszych bliskich. Są to niewielkie koszty, a niewspółmiernie wielkie korzyści. W mieszkaniach rekomendujemy montowanie czujek dymu. W domach opalanych np. drewnem lub węglem powinniśmy montować czujki tlenku węgla - wyjaśnia mł. ogniomistrz Justyna Kłusewicz.
Jednak sam zakup i montaż czujek to nie wszystko, ponieważ takie urządzenie powinno być systematycznie kontrolowane.
Zalecamy tesowanie takich czujek raz w tygodniu poprzez naciśnięcie specjalnego przycisku, który jest na każdym takim urządzeniu. Poza tym, tak jak dbamy o czystość w naszym mieszkaniu czy domu, tak powinniśmy dbać o czystość czujki. Powinniśmy ją odkurzać ponieważ w momencie kiedy zalega zalega na niej kurz detekcja może być niewystarczająca - dodaje mł. ogniomistrz Justyna Kłusewicz.
W tym roku w województwie podlaskim doszło już do 12 niebezpiecznych zdarzeń, spowodowanych ulatniającym się tlenkiem węgla. Jedna osoba zginęła.