Radio Białystok | Wiadomości | Opowiadają o udarze mózgu i profilaktyce - studenci edukują seniorów

Opowiadają o udarze mózgu i profilaktyce - studenci edukują seniorów

21.01.2018, 11:52, akt. 12:05

Korzystając z wizyt babć i dziadków na uroczystych spotkaniach u wnuków w przedszkolach - z okazji Dnia Babci i Dziadka - studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku edukują seniorów o udarze niedokrwiennym mózgu.

Robert Kneschke, Fotolia.com
Robert Kneschke, Fotolia.com

Studenci odwiedzą 28 grup przedszkolnych

- To druga edycja tego przedsięwzięcia. W tegorocznej, studenci odwiedzą 28 grup przedszkolnych w białostockich przedszkolach. Część spotkań już się odbyła, kolejne zaplanowano po niedzieli - poinformowała studentka szóstego roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Paulina Werel, jedna z organizatorek społecznej akcji profilaktyki udaru mózgu "Pokaż dziadkom".

Przedsięwzięcie prowadzą studenci z koła naukowego przy Klinice Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku we współpracy z białostockim oddziałem IFMSA-Poland (Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny).

Krótkie prelekcje o udarze mózgu

Przed występami artystycznymi najmłodszych, przygotowanymi z myślą o dziadkach i babciach, studenci prowadzą w przedszkolach krótkie prelekcje o udarze mózgu, omawiają objawy tej choroby, mówią o profilaktyce, o tym co zrobić gdy do udaru dojdzie. - Głównie zależy nam na tym, żeby ludzie nie zapominali o udarze - mówi Paulina Werel.

Zastępca kierownika Kliniki Neurologii UMB dr hab. Alina Kułakowska, podlaski konsultant wojewódzki ds. neurologii, opiekun studentów, powiedziała, że studenci starają się dotrzeć z informacją do seniorów - za pośrednictwem przedszkoli - tam, gdzie nie byli w 2017 r. W pierwszej edycji odwiedzili kilkanaście placówek, teraz ma ich być około dziesięciu.

Wydaje się, że jest to bardzo skuteczna forma przekazu bezpośredniego, ponieważ osoby, które słyszą te informacje, zwykle wykazują duże zainteresowanie. Staramy się im także przekazać jakąś skromną ulotkę informacyjną, taką, żeby mogły zabrać tę wiadomość również do domu

- powiedziała Kułakowska.

Organizatorzy liczą, że wiedza będzie przekazana dalej

Dodała, że organizatorzy akcji liczą na to, że ci seniorzy, którzy usłyszą o udarze przekażą tę wiedzę innym, swoim bliskim, kolegom, sąsiadom. Kułakowska dodała, że z kontaktów z pacjentami na izbie przyjęć lub w przyszpitalnej przychodni widać, że wiedza o udarze "powoli rośnie". - I tego właśnie chcemy, tego oczekujemy - dodała.

Kułakowska powiedziała, że "w miarę możliwości", studenci pokazują też na prowadzonych spotkaniach film edukacyjny. Zrobili go sami w 2016 r. z kolegami z wydziału prawa Uniwersytetu w Białymstoku w ramach kampanii społecznej "Pokaż dziadkom".

W filmie występują pacjenci, którzy przeszli udar i opowiadają o symptomach, jakie mieli. Jest tam także mowa o tym, że by pomóc pacjentowi, reakcja musi być szybka, bo odpowiedni lek, który może ograniczyć skutki udaru, można podać w ciągu czterech i pół godziny. Zwracają uwagę na kluczowe objawy udaru: "ręka, noga, twarz, mowa" - czyli niedowłady, drętwienie kończyn, problemy z wypowiadaniem i rozumieniem słów czy wykrzywioną twarz z opadniętym kącikiem ust.

Organizatorzy akcji i lekarze podkreślają, że udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn śmierci lub ciężkiej niepełnosprawności u osób, które go przeszły. Ryzyko udaru mają m.in. osoby cierpiące na zaburzenia rytmu serca, głównie migotanie przedsionków, ryzyko udaru rośnie z wiekiem. Przy okazji kampanii "Pokaż dziadkom" informowali, że rocznie w Polsce ok. 70 tys. osób dostaje udaru mózgu, a ok. 30 tys. osób umiera z tego powodu.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przewodnik po atrakcjach i punktach pomocy – białostocki informator dla seniorów

7.01.2018, 09:31

To przewodnik po atrakcjach, programach i punktach pomocy dla osób starszych. Białostoccy seniorzy mogą korzystać z informatora, opracowanego i wydanego z myślą o ich potrzebach.


Białostoczanie wciąż mogą korzystać z darmowej pomocy prawnej - od nowego roku w innych lokalizacjach

4.01.2018, 05:28

Białostoczanie nadal mogą korzystać z bezpłatnej pomocy prawnej, ale od nowego roku w innych lokalizacjach.


CardioBOX - wynalazek studentów UMB na pomoc pacjentom z chorobami układu sercowo-naczyniowego

26.12.2017, 12:56

CardioBOX - bezprzewodowy kardiomonitor, który będzie zbierał podstawowe parametry życiowe i wysyłał dane do lekarza - to wynalazek studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W ich ocenie, urządzenie usprawni życie pacjentów, pomoże w nagłych wypadkach.





ZNAJDŹ NAS





Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków




Oznaczenia na drzewach są przygotowaniem do trzebieży, 5.01.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
5.01.2025, 13:22, akt. 13:35

Znaki na drzewach - to nie wandale













źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok