Radio Białystok | Wiadomości | Eksperci UNESCO przedstawili raport po kontroli w Puszczy Białowieskiej

Eksperci UNESCO przedstawili raport po kontroli w Puszczy Białowieskiej

autor: Grzegorz Pilat

6.03.2019, 17:46, akt. 18:08

Niepotrzebne cięcia i nasadzenia drzew, zła decyzja o przebudowie drogi narewkowskiej - m.in. takie zastrzeżenia znalazły się we wstępnym raporcie UNESCO po kontroli w Puszczy Białowieskiej.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Eksperci UNESCO przedstawili raport po kontroli w Puszczy Białowieskiej - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przedstawiciele ONZ odwiedzili Puszczę we wrześniu i październiku ubiegłego roku. Teraz przedstawili wstępne wnioski i zalecenia, które będą omawiane przez UNESCO i Ministerstwo Środowiska.

Leśnicy nie chcą komentować raportu, a ekolodzy mówią, że wprowadzenie zmian w zarządzaniu Puszczą jest niezbędne.

Adam Bohdan z fundacji Dzika Polska mówi, że takie wyniki prac ekspertów z UNESCO, to efekt niedociągnięć m.in. ze strony leśników.

Lasy Państwowe, które przygotowały przepisy same sobie takie rygory narzuciły i zgodziły się te rygory stosować. Po kilku latach okazuje się, że nie robią tego, do czego się zobowiązali. Obecnie zagrożenie wykreśleniem Puszczy Białowieskiej z listy UNESCO jest mniejsze, bo w tym raporcie, z tego co wiem - takiej rekomendacji nie było. Natomiast trzeba pamiętać, że to wstępna wersja raportu i decyzja zostanie podjęta na kolejnym spotkaniu sekretariatu UNESCO i wtedy się wszystko okaże. 

- mówi Adam Bohdan

Sprawy nie chcą komentować leśnicy.

Rafał Zubkowicz z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych tłumaczy, że po zapoznaniu się ze wstępnym raportem trwają spotkania i ustalenia na linii UNESCO - Ministerstwo Środowiska co do zaleceń, które znajdą się w ostatecznej formie dokumentu.

I wtedy będą znane konkretne zalecenia, co do działań w Puszczy Białowieskiej. Teraz nie powinniśmy o tym mówić ze względu na to, że jest to rzecz na etapie doprecyzowywania. Mamy też partnerów z Białorusi. Dopiero gdy dokument zostanie dopracowany, wtedy będziemy mogli się do niego odnieść.

 - wyjaśnia Rafał Zubkowicz

Prawdopodobne zastrzeżenia obserwatorów UNESCO zostały opisane już przez jedną z ogólnopolskich gazet. Jak zauważa Katarzyna Gurowska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, na tym etapie nie powinno się wyciągać wniosków.

Takie niewłaściwe komentarze mogą wpłynąć na treść ostatecznej wersji raportu, co jest bardzo niewłaściwe. Po tym co się wydarzyło w Puszczy Białowieskiej w ostatnich latach, zależy nam na tym, żebyśmy nie eskalowali konfliktu. Konsultujemy ten raport, zarówno z UNESCO, jak stroną białoruską i komentowanie tego teraz jest szkodliwe. 

- tłumaczy Katarzyna Gurowska

Jedną z osób, które były w stałym kontakcie z obserwatorami UNESCO jest prof. Marek Konarzewski, przedstawiciel polskiego komitetu do spraw UNESCO, ekspert w dziedzinie Puszczy Białowieskiej. Jak mówi, raport ekspertów jest utrzymany w duchu przyjaznym.

Mam nadzieję, że na koniec te przyjazne rekomendacje będą uwzględnione w planie działania i w planie ochrony Puszczy Białowieskiej. Były takie wątpliwości przed raportem, czy to co się wydarzyło w Puszczy nie będzie powodem do wpisania obiektu na listę zagrożonego dziedzictwa. To się nie stało. Ta skala problemów spotykana w Puszczy Białowieskiej wcale nie jest większa niż gdzie indziej. Natomiast nie oznacza, że ich nie ma, że są to problemy, które możemy zaniedbać. Na pewno musimy je rozwiązać kompleksowo, w ścisłej kooperacji ze stroną białoruską.

 - podkreśla prof. Marek Konarzewski

Wyniki ustaleń pomiędzy UNESCO a Ministerstwem Środowiska poznamy prawdopodobnie w lipcu.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jarosław Krawczyk [wideo]

5.03.2019, 08:43

"Ludzie muszą mieć świadomość, że takie drzewo w każdej chwili, w taki nieprzewidywalny sposób może się przewrócić" - mówi o suchych świerkach w Puszczy Białowieskiej rzecznik RDLP w Białymstoku.


Coraz więcej turystów odwiedza Białowieżę

27.12.2018, 06:02

Rośnie zainteresowanie turystów Białowieżą - tak wynika z danych Białowieskiego Parku Narodowego.


Naukowcy apelują o rozszerzenie terenu Białowieskiego Parku Narodowego

24.12.2018, 07:19

Powraca pomysł rozszerzenia terenu Białowieskiego Parku Narodowego. Apeluje o to Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.


Naukowcy za parkiem narodowym w całej Puszczy Białowieskiej, ale otwartym na ludzi

16.12.2018, 15:58

Objęcie parkiem narodowym całej polskiej części Puszczy Białowieskiej, ale tak by park był otwarty na ludzi i służył rozwojowi lokalnej społeczności postuluje grupa naukowców badających puszczę. Koncepcję wysłano do najwyższych władz w Polsce.


Sąd w Białymstoku uniewinnił 2 aktywistów ekologicznych

8.11.2018, 17:33

Sąd Okręgowy w Białymstoku uniewinnił w czwartek dwóch aktywistów ekologicznych, obwinionych o naruszenie zakazu wstępu do części Puszczy Białowieskiej. Uznał, że ów zakaz był bezskuteczny, bo wprowadzono go niezgodnie z prawem. Orzeczenie jest prawomocne.


Leśnicy zastosowali się do zaleceń UNESCO? Sprawdzają to eksperci

25.09.2018, 18:44

Eksperci Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCB) i UNESCO odwiedzają Puszczę Białowieską. 





ZNAJDŹ NAS






Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków




Oznaczenia na drzewach są przygotowaniem do trzebieży, 5.01.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
5.01.2025, 13:22, akt. 13:35

Znaki na drzewach - to nie wandale












źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok