Radio Białystok | Wiadomości | Rok od Marszu Równości w Białymstoku - o wydarzeniu przypominają jego zwolennicy i przeciwnicy

Rok od Marszu Równości w Białymstoku - o wydarzeniu przypominają jego zwolennicy i przeciwnicy

autor: Ryszard Minko

18.07.2020, 17:19, akt. 18:49

Jedni przygotowali akcję billboardową w kolorach tęczy i pokaz filmu o białostockim Marszu Równości, drudzy - happening.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

"Dalej będziemy działać"

Rok po pierwszym w mieście marszu sympatyków LGBT przedstawicie Stowarzyszenia Tęczowy Białystok zorganizowali kameralny pokaz filmu dokumentalnego o ubiegłorocznych wydarzeniach.

- Chcemy pokazać, że działamy dalej - podkreśla Katarzyna Rosińska ze Stowarzyszenia Tęczowy Białystok.


- Potrzebujemy wsparcia przede wszystkim osób, które zazwyczaj były neutralne w stosunku do środowiska LGBT+, żeby w końcu stanęły po stronie tych, którzy byli bici, a nie tych, którzy biją. Potrzebujemy tego, żeby w końcu powiedzieć stop przemocy. Niezależnie od tego, jakie są warunki, my dalej będziemy działać i robić wydarzenia w atmosferze tolerancji, równość etc. Widać, że to jest coś, czego w Białymstoku brakuje - zaznacza Katarzyna Rosińska.


W kilku miejscach w Białymstoku pojawiły się billboardy m.in. z hasłami: "Po burzy zawsze wychodzi tęcza", "Białystok dla wszystkich", "To jest nasz dom".

Jak informuje Katarzyna Rosińska, główną ideą tej kampanii jest solidaryzowanie się z osobami nieheteronormatywnymi, które mogą doświadczać wykluczenia oraz - jak to określiła - "uświadomienie społeczeństwu", że takie osoby "nie znikają, są w społeczeństwie", mieszkają w Białymstoku, "są u siebie", bo Białystok "jest miastem dla każdego i każdej".

- To nie jest tak, że jak marszu nie ma, to nas nie ma - dodaje Rosińska.

Film "przedstawia Białystok jako jakieś miasto terroru"

Tuż przed planowanym przez Stowarzyszenie Tęczowy Białystok pokazem filmu Młodzież Wszechpolska i przedstawiciele Konfederacji zorganizowali happening, który miał być sprzeciwem wobec środowisk LGBT.

Projekcja filmu o marszu jest prowokacją - ocenił prezes białostockich struktur Młodzieży Wszechpolskiej Michał Mikucki.


- Nie widziałem filmu, natomiast widziałem zwiastun, a po zwiastunie można wiele z filmu wyczytać. Dodanie do tego filmu jakiejś dramatycznej muzyki, przedstawienie sytuacji, kiedy osoba mówi, że atakowano mnie, obrażano mnie w jakiś sposób. Jeżeli tylko takie sceny pojawiają się w zwiastunie, są to obrazy, z którymi się nie zgadzamy, są to wartości, z którymi się nie zgadzamy - podkreślił Michał Mikucki.


Prezes Młodzieży Wszechpolskiej w Białymstoku powiedział, że film "przedstawia Białystok jako jakieś miasto terroru, gdzie osoby LGBT są szykanowane i atakowane na każdym kroku".

W jego ocenie można wątpić, czy marsz w filmie jest pokazany obiektywnie, bo jego organizatorzy są z "konkretnej" opcji politycznej, lewicowo-liberalnej. Oceniał, że film pokazuje marsz w sposób "przedramatyzowany, nieprzychylny" osobom, które organizowały kontrmanifestacje.

W tym roku bez marszu

Michał Mikucki zauważył, że środowisko narodowe jest zadowolone z tego, że nie ma drugiej edycji marszu w Białymstoku. Ocenił, że to "sukces". - Jesteśmy tym faktem niezwykle ucieszeni - mówił w sobotę na konferencji.

Jak poinformowała Katarzyna Rosińska, następnej edycji Marszu Równości w Białymstoku nie ma ze względu na panującą pandemię, ale zaznaczyła, że jeżeli tylko pozwalałyby na to warunki epidemiczne, organizatorzy przystąpiliby do jego organizacji.

Pierwszy w Białymstoku Marsz Równości przeszedł ulicami miasta 20 lipca 2019 r. Uczestnicy byli wyzywani i atakowani przez przeciwników marszu. Przejście korowodu kilkukrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci. Policja użyła gazu. W stronę uczestników Marszu Równości rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami.

Wydarzenia były komentowane w Polsce i za granicą.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Ludzie, nie ideologia" - demonstracja w Białymstoku [zdjęcia]

20.06.2020, 15:41

Pod hasłem "Ludzie, nie ideologia" przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku odbyła się w sobotę (20.06) po południu demonstracja, która miała zwrócić uwagę na prawa mniejszości i wyrazić solidarność z nimi. Zorganizowały ją m.in. Stowarzyszenie Tęczowy Białystok, KOD i Ogólnopolski Strajk Kobiet.


Białostocka prokuratura umorzyła sprawę mężczyzny, który na Marsz Równości zabrał niemowlę

15.05.2020, 14:11

Mężczyzna, który zabrał na Marsz Równości w Białymstoku niemowlę - nie naraził syna na niebezpieczeństwo. Tak oceniła prokuratura i umorzyła śledztwo w tej sprawie. Zażalenie wniósł jednak kurator dziecka.


Kara więzienia bez zawieszenia za napaść w czasie białostockiego Marszu Równości

10.03.2020, 06:58

Na rok i osiem miesięcy więzienia skazał we wtorek (10.03) białostocki sąd 25-letniego mężczyznę m.in. za chuligański atak na nastolatka w dniu Marszu Równości, zorganizowanego w mieście 20 lipca ub. roku. Skazany ma też poszkodowanemu 18-latkowi, który po silnym kopnięciu miał złamany obojczyk, zapłacić 5 tys. zł nawiązki.


Sąd w Białymstoku podtrzymał decyzję prokuratury ws. Marszu Równości

14.11.2019, 14:00

Nie będzie prokuratorskiego postępowania dotyczącego działań prezydenta Białegostoku w sprawie Pierwszego Marszu Równości, który w lipcu przeszedł ulicami miasta. Sąd Rejonowy w Białymstoku utrzymał w mocy decyzję śledczych o odmowie wszczęcia śledztwa.





ZNAJDŹ NAS





Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków




Oznaczenia na drzewach są przygotowaniem do trzebieży, 5.01.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
5.01.2025, 13:22, akt. 13:35

Znaki na drzewach - to nie wandale













źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok