Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Bobry z przestały gromadzić pokarm, a to według przyrodników zwiastuje, że nie będzie zimy

Bobry z przestały gromadzić pokarm, a to według przyrodników zwiastuje, że nie będzie zimy

autor: Iza Kosakowska

24.01.2025, 08:50, akt. 08:55

Bobry z Suwalszczyzny przestały gromadzić pokarm, a to według przyrodników znak, że do końca zimy ani nie sypnie śniegiem, ani nie przyjdzie większy mróz.

fotolia.com
fotolia.com

Wojciech Misiukiewicz z Wigierskiego Parku Narodowego, który od kilkudziesięciu lat obserwuje te zwierzęta, podkreśla, że po ich zachowaniu można odczytać jaka będzie pogoda.


- Jestem jedyną osobą w Polsce, która mierzyła zimowe magazyny żerowe, czyli gałązki, które bobry zatapiają w swoich spiżarniach przy norach i żeremiach. W sytuacji kiedy zima była zimą, to te zwierzęta magazynowały ten zimowy pokarm i zabezpieczały bazę żerową na przyjście lodu , który uwięzi bobry pod lodem i nie będą mogły wychodzić i wtedy korzystały z tych zapasów.


Takie największe magazyny mierzyły nawet 50 metrów sześciennych. Zwykle, były wykorzystywane przez bobry do lutego, a w razie przedłużającej się zimy, magazyny były uzupełniane. W tym sezonie zachowanie zwierząt odbiega jednak o normy.   


- Zaczęły prace  nad tymi magazynami żerowymi pod koniec października, cięły te gałązki i przestały to robić. Widać, że nie przygotowywują  się do tej zimy. To nie jest jednostkowa obserwacja, tylko zauważyłem to w kilku rodzinach bobrowych. Te zwierzęta chyba się zaczynają orientować, że nie ma sensu inwestować  w zabezpieczanie pokarmu na zimy, bo tej zimy nie ma.


Kolejnym objawem, że wiosna coraz bliżej jest pojawienie się pierwszych kwiatostanów na leszczynach w Wigierskim Parku Narodowym.

| red: art

ZOBACZ TEŻ:


Nowa książka zatytułowana „Wigry” Wojciecha Misiukiewicza to opowieść o związkach człowieka i przyrody

1.08.2024, 07:12

Wojciech Misiukiewicz przez niemal 30 lat zbierał historie najstarszych mieszkańców regionu, spisywał własne gawędy o przyrodzie, kolekcjonował też swoje zdjęcia, w których przeplata się świat ludzi, natury i zwierząt. To wszystko zawarł w książce „Wigry".


Wilki sprawiają coraz więcej problemów na terenie Wigierskiego Parku Narodowego

6.10.2023, 07:26

Atakują zwierzęta gospodarskie, w tym owce i konie.


Uwaga kierowcy! Na drogach Suwalszczyzny pojawia się coraz więcej zwierząt

23.09.2021, 12:43

W dodatku można je spotkać praktycznie o każdej porze dnia i nocy, a także nawet w bardzo ruchliwych miejscach, jak wjazd do Suwałk od strony Augustowa, czy na trasie Suwałki-Sejny.





ZNAJDŹ NAS














fot. Karol Prymaka
17.01.2025, 10:20, akt. 10:25

Szelment zaprasza nie tylko na ferie






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok