Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Remontu klasztoru wigierskiego dobiega końca

Remontu klasztoru wigierskiego dobiega końca

autor: Iza Kosakowska

20.08.2020, 14:53, akt. 14:55

Już wkrótce dostępna będzie tam wieża widokowa, a w eremach pojawią się sale tematyczne. Przybędzie też wiele atrakcji związanych z życiem kamedułów.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Ksiądz Jacek Nogowski, proboszcz wigierskiej parafii i prezes Fundacji Wigry Pro przyznaje, że w ostatnich miesiącach trwały tam wyjątkowo trudne prace. Przez to goście nie mogli w sezonie w pełni korzystać z uroków tego miejsca.


- Już niedługo, bo najprawdopodobniej pod koniec sierpnia- początek września zakończy się remont murów od wejścia od domu furtiana. Tak samo zakończy się remont 10 eremów i wieży widokowej. Wszyscy rzeczywiście, kiedy przyjeżdżają do klasztoru - pytają, kiedy będzie otwarta wieża, z której jest przepiękny widok na półwysep wigierski. Jest też taka niespodzianka, że jak ktoś zostanie na noc, to może na wieży o 21:00 zobaczy mnicha, który zaprosi do wspólnej modlitwy. Także wiele niespodzianek po tym remoncie nas czeka.


Na uwagę zasługują zwłaszcza odremontowane eremy otaczające klasztorny dziedziniec.


- Każdy będzie opowiadał historię i ojców Kamedułów, którzy tu przyszli i historię półwyspu wigierskiego, także historię, jakie osoby były związane z tym miejscem, co przywieźli ojcowie kameduli, czym się zajmowali, jakie dobra posiadali aż do współczesnych czasów. Także każdy erem będzie taką historię opowiadał. Na dziedzińcu, między eremami, pojawi się także piękna roślinność. Widok z wieży nas zaskoczy, z góry zobaczymy herb kamedulski, czyli dwa gołębie pijące z jednego kielicha. 


To jeszcze nie koniec planów remontowych. W kolejnych latach odrestaurowane zostaną także eremy na tarasie dolnym, mur oporowy, a także stara plebania, refektarz i dom furtiana.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Dwudniowy Jarmark Wigierski

15.08.2020, 08:35

To tradycja mająca ponad 200 lat. Jak co roku z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach ma miejsce największy w regionie jarmark. Można na nim zakupić rękodzieło, lokalne wyroby, jak również miło spędzić czas słuchając tradycyjnych zespołów ludowych.


ks. Jacek Nogowski

14.08.2020, 14:50

-To nasze wspólne święto, dlatego starajmy się je przeżyć razem, a na pewno każdy będzie zadowolony – mówi proboszcz parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach - ks. Jacek Nogowski.


Zanosi się na kolejny ciekawy weekend w pokamedulskim klasztorze w Wigrach

24.07.2020, 07:14

Na sobotę (25.07) na godz. 22 zaplanowano tam kino plenerowe. Będzie można obejrzeć film o tematyce niepodległościowej.





ZNAJDŹ NAS





"Dzika symfonia z miastem w tle" - prapremiera niezwykłego reportażu Joanny Sikory

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego




Źródło fot. Zespół śpiewu tradycyjnego Ancyjas
18.10.2024, 06:35, akt. 10:31

Unikalna, muzyczna pamiątka z Suwalszczyzny



Źródło fot. Archiwum zespołu
17.10.2024, 09:10, akt. 09:48

Opowieści różnej treści - GPakt











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok