Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Początek nowego roku to często czas na postanowienia noworoczne
Dla wielu to moment kiedy chcą zmienić swoje życie, zadbać o kondycję czy ruszyć w dalekie podróże. Według statystyk, swoje plany i zamierzenia często porzucamy już po pierwszych dwóch miesiącach nowego roku. Robi tak aż około 43% badanych.
Psycholog Beata Andruczyk podkreśla jednak, że mimo tych danych, robienie planów ma głęboki sens.
- Z psychologicznego punktu widzenia, postanowienia noworoczne to jest taki proces, kiedy analizujemy czego potrzebuję, żeby moje życie było lepsze, piękniejsze, spełnione i wtedy postanawiamy na przykład, że potrzebujemy zmienić swoją pracę zawodową, bo już nas nie satysfakcjonuje, albo bo za mało zarabiamy, albo chcemy zadbać o swoje zdrowie, o relacje społeczne, a może potrzebujemy miłości. Tutaj różne pomysły się pojawiają.
Jeśli z czasem nasza wola w dotrzymaniu postanowień słabnie, musimy się upewnić, czy są one dla nas dobre albo poszukać sposobów, jak przetrwać kryzys - podpowiada Beata Andruczyk.
- Czasem sugerujemy się w postanowieniach noworocznych opiniami ,czy trendami społecznymi ,a nie słuchamy tego ,co jest nam rzeczywiście potrzebne i nas dotyczy nas. Psychologowie społeczni podkreślają, że jeżeli mamy takie postanowienia noworoczne i wiemy, że będzie nam trudniej je realizować, to są takie sposoby na motywację typu znalezienie sobie kilku osób które będą nam towarzyszyć w tej samej aktywności.
Pomóc może zapisanie swoich postanowień i trzymanie tej listy w widocznym miejscu.