Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Lekarze: wiedza o dziecięcej opiece paliatywnej w Polsce jest niewielka

Lekarze: wiedza o dziecięcej opiece paliatywnej w Polsce jest niewielka

18.10.2012, 20:53, akt. 20:53

Foto: Renata Siepka
Foto: Renata Siepka

Wiedza o opiece paliatywnej dzieci jest w Polsce jeszcze niewielka. Są problemy z organizowaniem jej w placówkach specjalistycznych - mówili lekarze podczas rozpoczętej w czwartek (18.10) konferencji „Pediatryczna Opieka Paliatywna – problemy stare i nowe”.

Konferencja naukowo-szkoleniowa potrwa do soboty, odbywa się w Przewięzi koła Augustowa.

"Skoro ta wiedza nie jest duża, lekarze i osoby pracujące w tej dziedzinie muszą się spotykać i wymieniać doświadczeniami" - powiedział Dariusz Kuć, lekarz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci, które organizuje konferencję.

W Przewięzi spotkało się ok. 100 osób - lekarzy, pielęgniarek, psychologów i wolontariuszy związanych z opieką paliatywną. Tematyka konferencji dotyczy stosowanych metod paliatywnej terapii w onkologii dziecięcej, leczeniu żywieniowym, wybranych zagadnień paliatywnej opieki perinatalnej i neurologicznej. Będą także poruszane zagadnienia etyczne w podejmowaniu trudnych decyzji medycznych.

„Po raz pierwszy w naszym regionie organizujemy ogólnopolską konferencję, w której uczestniczą hospicja dziecięce z całej Polski. Chcemy spotkać się, by skonsultować nasze dotychczasowe doświadczenia w stosowaniu opieki paliatywnej u dzieci z ciężkimi chorobami” – powiedział Kuć.

W czwartek uczestnicy konferencji wysłuchali cyklu wykładów na temat opieki paliatywnej w onkologii dziecięcej. W piątek będą rozmawiać o zasadach żywienia dzieci w opiece paliatywnej oraz o najtrudniejszych problemach w chorobach neurodegeneracyjnych (do chorób takich należą m.in. choroba Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienie rozsiane).

Sobota będzie poświęcona hospicjom perinatalnym - dla kobiet, które wiedzą, że urodzą ciężko chore dziecko. W Polsce prawdopodobnie jest tylko jedno miejsce, które oferuje im pomoc – Warszawskim Hospicjum dla Dzieci.

Jak poinformował Kuć, Białostockie Hospicjum dla Dzieci jest zainteresowane wiedzą i doświadczeniami w tej dziedzinie, gdyż kierownictwo zastanawia się nad zorganizowaniem hospicjum perinatalnego. Dodał, że to nowa dziedzina medycyny w Polsce.

"Są kobiety, które mogłyby dokonać aborcji w takim przypadku, ale z różnych względów tego nie robią i nimi musimy się zająć, bez względu na to, ile będzie żyło dziecko - kilka godzin, tygodni czy miesięcy. W Polsce muszą powstawać takie miejsca, gdzie będą miały fachową opiekę" - dodał Kuć.

Celem działań medycyny paliatywnej nie jest zatrzymanie procesu chorobowego oraz jego wyleczenie, ale poprawienie jakości życia osób w tej fazie choroby. Uzyskuje się to przez złagodzenie objawów choroby, eliminowanie bólu, wsparcie psychiczne i duchowe chorego i jego najbliższych. Dział medycyny paliatywnej obejmuje głównie chorych w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej. (PAP, oprac. wsz)

Zobacz też:
Hospicja będą mogły działać jak dotychczas - kontrowersyjna ustawa zostanie zmieniona
Domowe hospicjum ma powstać w Nowej Woli koło Michałowa




ZNAJDŹ NAS





"Dzika symfonia z miastem w tle" - prapremiera niezwykłego reportażu Joanny Sikory

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego




Źródło fot. Zespół śpiewu tradycyjnego Ancyjas
18.10.2024, 06:35, akt. 10:31

Unikalna, muzyczna pamiątka z Suwalszczyzny



Źródło fot. Archiwum zespołu
17.10.2024, 09:10, akt. 09:48

Opowieści różnej treści - GPakt











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok