Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | O niechcianych roślinach w naszych ogródkach. Warsztaty w Muzeum Wigier

O niechcianych roślinach w naszych ogródkach. Warsztaty w Muzeum Wigier

21.05.2016, 14:06, akt. 14:06

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

Często nieświadomie sadzimy je w naszych przydomowych ogródkach, bywa że pojawiają się na miejskich skwerach czy trawnikach. Rośliny inwazyjne, czyli m.in. klon jesionolistny, nawłoć kanadyjska czy niecierpek gruczołowaty - choć piękne - zagrażają naszym rodzimym gatunkom drzew, krzewów i kwiatów.

Mogą być także niebezpieczne dla naszego zdrowia, jak np. parzący barszcz Sosnowskiego. O tym dlaczego nie powinno się sadzić tych gatunków i jakimi rodzimymi roślinami je zastąpić mówili podczas warsztatów w Muzeum Wigier w Starym Folwarku specjaliści z Wigierskiego Parku Narodowego.

Jakie rośliny szkodzą najbardziej?

Jak podkreśla prezes stowarzyszenia "Człowiek i Przyroda" Lech Krzysztofiak z Wigierskiego Parku Narodowego, wręcz należy takie gatunki, jak popularny winobluszcz pięciolistkowy czy rdestowiec eliminować z naszego otoczenia. Dodaje, że jest wiele gatunków roślin, którymi możemy je skutecznie zastąpić, są nie tylko piękne, ale i pożyteczne.

Popularne dawniej rośliny ogrodowe - pożyteczne

Podczas warsztatów do uczestników trafiły m.in. sadzonki kwiatów i ziół, m.in. macierzanka cytrynowa, oregano oraz nasiona roślin popularnych dawniej w wiejskich ogrodach. To ważne, by o nich pamiętać, bo - jak dodaje Ewa Jędrzejewska z parku - coraz mniej w naszym ogródkach tradycyjnych roślin. Właściciele działek zamieniają kwieciste ogrody na wypielęgnowany trawnik i iglaki.

Specjaliści zachęcają - sadźmy nasturcje, malwy czy dalie ogrodowe, które upiększają ogrody i wzbogacają ekosystem. (ik/zmj,mk)




ZNAJDŹ NAS





"Dzika symfonia z miastem w tle" - prapremiera niezwykłego reportażu Joanny Sikory

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego




Źródło fot. Zespół śpiewu tradycyjnego Ancyjas
18.10.2024, 06:35, akt. 10:31

Unikalna, muzyczna pamiątka z Suwalszczyzny



Źródło fot. Archiwum zespołu
17.10.2024, 09:10, akt. 09:48

Opowieści różnej treści - GPakt











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok